- پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار وتازه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

مبارزه با سرطان با هدف قرار دادن سفتی خاص بافت با استفاده از سلول های بنیادی

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی طب بازساختی به نقل از بنیان، وین ژائو و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا، سلول های بنیادی مغز استخوان انسانی را برای شناسایی ویژگی های فیزیکی منحصربفرد بافت سرطانی برنامه ریزی کرده اند. آن ها قطعه ای را به عنوان یک کد به سلول های مهندسی شده شان اضافه کردند که به موجب آن، این سلول ها می توانند به طور گزینشی بافت سرطانی سفت را شناسایی کرده، به آن جذب شوند و روند درمانی شان را فعال کنند.

این سیستم هدفمند سلول های بنیادی به طور موثر و ایمنی برای موش های مدل شده برای سرطان سینه متاستازیک که به ریه متاستاز داده بود، مورد استفاده قرار گرفت. آن ها این سلول های بنیادی مهندسی شده را پیوند کردند و اجازه دادند که جایگاه تومور را شناسایی کرده و در آن ساکن شوند. این سلول ها در آن جا آنزیمی به نام سیتوزین دآمیناز ترشح می کنند. سپس این موش ها تحت تیمار با یک شیمی درمانی غیر فعال به نام پیش داروی 5-فلوروسیتوزین قرار گرفتن که در جایگاه تومور، تحت تاثیر این تومورها فعال شده و شروع به عملکرد می کند.

دکتر ژائو این رویکرد سلول درمانی را جایگزینی مناسب برای اشکال مختلف شیمی درمانی می داند که عوارض جانبی ناخواسته زیادی دارند. در واقع این روش به اندازه کافی برای کشتن سلول های سرطانی سریع الرشد قوی است اما به سلول های سالم آسیب نمی رساند.


١١:١٩ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٢١    /    تعداد نمایش : ٤١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلیاخبار و تازه هامقالاتمجلاتتماس با مادرباره ما
طراحی شده توسط: آریانیک