- دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار وتازه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

میکروRNAها ونقش آنها در کنترل سرطان

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی طب بازساختی  به نقل از medicalxpress، طی تکوین جنینی، سلول های اپی تلیالی می توانند از کلاستر سلولی جدا شده، ویژگی های خاص سلولی شان را تعدیل کرده و به مناطقی از ساختارهای مطلوب مهاجرت کنند. این فرایند را گذار اپی تلیالی مزانشیمی(EMT) می نامند که قابل برگشت بوده و می تواند به صورت تبدیل شدن سلول های مزانشیمی به سلول های اپی تلیالی(MET) نیز صورت گیرد. این امر طی تکوین جنین به وفور تکرار می شود و راه را برای تشکیل اندام های مختلف در بدن هموار می کند. هر چند این فرایند طی جنین زایی بسیار طبیعی است، اما در متاستاز و مهاجرت سلول های توموری در بدن نیز نقش مهمی دارد. در نتیجه این برنامه سلولی توجه زیادی را در مطالعات توموری به خود جلب کرده است.

سلول های توموری قادر به فعال کردن مجدد برنامه EMT/MET هستند و در نتیجه ویژگی های سلول های بنیادی را کسب کرده و هم به درمان های استاندارد سرطانی و هم به درمان های تخصصی و پیشرفته پاسخ می دهند. در مطالعه ای که در دانشگاه بازل صورت گرفته است، محققین روی میکروRNAها فوکوس کرده اند که اثر قابل ملاحظه ای روی تنظیم ژن دارند. آن ها دریافتند که یک میکروRNAی تاکنون ناشناخته به نام miR-1199-5p، رفتار سلول های اپی تلیالی را القا می کند و منجر به بدخیمی سلول های توموری می شود و شرایطی را برای رشد یک تومور ثانویه ایجاد می کند. به طور خلاصه، miR-1199-5p سنتز پروتئینی خاص به نام فاکتور رونویسی Zeb1 که EMT/MET را فعال می کند، مهار می کند که این منجر به مهار شدن فرایند EMT‌می شود. فاکتور Zeb1 بیان miR-1199-5p را به صورت یک فیدبک منفی سرکوب می کند و به موجب آن دو مولکول یکدیگر را به صورت دو طرفه تنظیم می کنند.

رسیدن به دیدگاه های جدید در مورد شبکه های مولکولی برای تنظیم پلاستیسیتی EMT/MET اجازه تکوین استراتژی های جدید برای درمان سرطان سینه را می دهد.


٠٨:٣٢ - يکشنبه ٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلیاخبار و تازه هامقالاتمجلاتتماس با مادرباره ما
طراحی شده توسط: آریانیک