- شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار وتازه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

رشد سلول های بنیادی پانکراسی برای تحقیقات دیابت

به گزارش پایگاهاطلاع رسانی طب بازساختی به نقل از بنیان، دیابت نوع یک زمانی رخ می دهد که انسولین کافی بوسیله سلول های بتای پانکراس به جریان خون آزاد نشود. انسولین در بازجذب گلوکز از خون بوسیله سلول های بدن نقش دارد. معمولا برای درمان بیماران مبتلا به این نوع دیابت از تزریق انسولین استفاده می شود.

در حال حاضر بیشتر از کشت های دو بعدی  و ظروف کشت سلولی آزمایشگاه برای کشت سلول های بتا و مطالعه آن ها استفاده می شود که معمولا برای کشت و تکثیر این سلول ها کافی نیستند. از طرف دیگر بیشتر مطالعات فعلی سعی در استفاده از سلول های بنیادی پرتوان برای تولید سلول های بتا دارند و پروتکل های موجود شامل چندین مرحله زمان بر بوده و منجر به ایجاد جمعیت های یکدست از سلول های بتا نمی شوند،  به همین دلیل تفسیر نتایج بدست آمده از این کشت ها به میزان زیادی مشکل است

محققین A*STAR روشی جدیدی را ارائه کرده اند که مراحل آن کمتر بوده و با مراحل تکوینی سلول های بتا هماهنگ تر است. این روش منجر به تولید سلول های بنیادی پانکراسی می شود که تکثیر آن ها ممکن است. در مطالعات متعددی که این محققین انجام داده اند کوکتیلی از سیگنال های شیمیایی را شناسایی کرده اند که به تبدیل سلول های بنیادی پرتوان به سلول های بنیادی پانکراسی و در نهایت سلول های بتا موثر هستند. نکته کلیدی این پروتکل تولید سلول های بنیادی پانکراسی است که قابلیت خودنوزایی بالایی دارند و در نتیجه می توانند به طور مکرر تکثیر شه و منبع نامحدودی از سلول های شبه بتا را تولید کنند. این روش در مقایسه با روش های ارائه شده قبلی آسان تر، سریع تر و ارزان قیمت تر است و منبع بزرگ تری از سلول های بنیادی پانکراسی را تولید می کند.


٠٩:٠٢ - يکشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلیاخبار و تازه هامقالاتمجلاتتماس با مادرباره ما
طراحی شده توسط: آریانیک