- پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار وتازه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

نقش سلول های بنیادی در بازسازی وترمیم پوست

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی طب بازساختی به نقل از stem-cells-news، باور عموم بر این است که برخی از سلول های اپیدرمی نادر که عمری طولانی دارند و به فراوانی تقسیم می شوند، سلول هایی کوتاه عمر و با تقسیم سریع را تولید می کنند که مسئول بازسازی روزانه اپیدرم هستند. تصور می شود این سلول های بنیادی با تقسیم نامحدود، جمعیت اصلی سلول های اپی درمی مسئول ترمیم آسیب پوستی هستند.

در مطالعه ای که محققین ژاپنی در دانشگاه تسوکوبا انجام داده اند، وجود دو جمعیت سلول های بنیادی اپی درمی مستقل را شناسایی کرده اند که با سرعت و نرخ متفاوتی تقسیم می شوند و هر دو در ترمیم آسیب پوستی مشارکت دارند. آن ها این مطالعه را روی پوست دم موش انجام دادند و داده های اولیه آن ها حاکی از دو نوع سلول بنیادی در پوست پشت است که بیشتر خاص پوست هستند. دانستن هویت سلول های بنیادی پوستی، اجازه ارزیابی عملکرد ژن ها در این سلول ها و حفظ فیزیولوژی بافتی پوستی و مکانیسم های بیماری زایی ممکن را می دهد.

در این مطالعه دکتر تومبار و همکارانش یک ردیابی رده ای طولانی مدت از سلول های بنیادی را با استفاده از مواد فلورسنس انجام دادند که منجر به شناسایی دو رده سلول بنیادی مذکور گردید. همان طور که گفته شد درک هویت و نرخ تقسیم این سلول های بنیادی در پوست می تواند در تنظیم هموستازی بافتی در زمان شرایط طبیعی و در احیای آن ها و عملکرد آن  ها در شرایط بیماری کمک می کند.

این مطالعه می تواند به حل شرایطی مانند سرطان و بیماری های دیگری که از اختلال در عملکرد سلول های بنیادی پوستی منشا می گیرند، کمک کننده باشد.


١١:٣٦ - يکشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٩٢٧    /    تعداد نمایش : ٣٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلیاخبار و تازه هامقالاتمجلاتتماس با مادرباره ما
طراحی شده توسط: آریانیک