- پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار وتازه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

روشی نوین در درمان سرطان پانکراس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طب بازساختی به نقل از medicalxpress، مطالعات روی موش هایی که دارای یک موتاسیون شایع مربوط به سرطان پانکراس بودند(موتاسیون KRAS) نشان می دهد که بیان تنها نیمی از مقدار پروتئین تنظیم شونده با گلوکز GRP78 برای متوقف کردن مراحل اولیه تکوین سرطان پانکراس کافی است.

این مطالعه که بودجه آن را انستیتو ملی سلامت تامین کرده است پیشنهاد می کند که این پروتئین برای تبدیل شدن سلول های پانکراسی سالم که تولید آنزیم های لازم برای هضم غذا را تولید می کنند، به سلول های سرطانی نیاز است. کاهش دادن این پروتئین می تواند تکوین سرطان را به تاخیر بیاندازد و بقای فرد را افزایش دهد.

سلول های سرطانی برای ایجاد و رشد سرطان به سطوح بالای GRP78 معتاد هستند. به همین دلیل محققین امیدوارند که با کاهش دادن یا غیر فعال کردن این پروتئین بوسیله عوامل درمانی بتوانند یک درمان مکمل را برای سرطان پانکراس و سایر سرطان ها ارائه کنند. از آن جایی که داروهای تولید شده یا در حال تولید موتاسیون ژنتیکی KRAS را به طور مستقیم هدف قرار می دهند، این خود چالشی محسوب می شوند، محققین به دنبال داروهایی هستند که بتواند با روش کاملا جدیدی عمل کنند. پروتئین GRP78 یک پروتئین القا شونده با استرس است که  پروتئین هایی که به صورت تازه ساخته می شوند را به صورت تا خورده در می آیود و یک کنترل کیفی برای شبکه اندوپلاسمی محسوب می شود. طی استرس، GRP78 به سطح سلول منتقل می شود تا عملکردهای رشد و بقای اضافی را اعمال کند. سلول های سرطانی، بویژه آن هایی که در برابر درمان ها مقاومت نشان می دهند، در مقایسه با سلول های سالم استرس بیشتری را نشان می دهند که منجر به افزایش سطح GRP78 برای کمک به بقای این سلول های سرطانی می شود و در نتیجه این سلول ها رشد کرده و به درمان مقاومت نشان می دهند. با شناسایی GRP78 به عنوان یک هدف جذاب برای داروهای ضد سرطانی، محققین به دنبال درمان های بالقوه ای هستند که بتوانند فعالیت یا بیان GRP78 را در مراحل اولیه تکوین سرطان پانکراس مهار کنند.


١١:٣٦ - يکشنبه ٤ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٩٩٣    /    تعداد نمایش : ٤٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلیاخبار و تازه هامقالاتمجلاتتماس با مادرباره ما
طراحی شده توسط: آریانیک